تفاوت دوره MBA با DBA

تفاوت دوره MBA با DBA

 

                         MBA         

DBA

استفاده کاربردی از دانش مدیریتی

تولید دانش کاربردی

 متخصصین تجارت و کسب و کار با انگیزه بهبود مهارتهای شغلی مدیریتی  ، ایجاد امادگی برای موقعیت رهبری سازمان وتوسعه  شبکه های ارتباطی تجاری و کسب و کار

حرفه ای های کسب و کار باانگیزه رویارویی با چالش های فردی و سازمانی و به دست آوردن مهارتها و توانایی های یک محقق

 

استفاده عملی و کاربردی از مدل های سودآوری برای افزایش درآمد

 

ایجاد و توسعه مدل های سودآوری

تمرکز بر عمل گرایی یا پراگماتیسم

تمرکز بر تحقیق و تحلیل و پژوهش

 

بر طرف کردن مشکلات کسب و کار با استفاده از راه حل های موجود

 

 

ارائه راه حل برای مشکلات تجارت و کسب و کار

سود اوری و درآمد بیشتر نسبت به سایر مدیران

درآمد بیشتر نسبت به سایر مدیران دارای مدرک DBA

بازار کار چشمگیر و قابل ملاحظه

برجسته شدن و کسب مزیت رقابتی و برجسته شدن نسبت به دانش آموختگان MBA

آموزش بر مبنای کتاب های موجود PROJECT , CASE STUDY ، مباحثه و گفتگو با اساتید و دیگر مدیران

آموزش از طریق تحقیق و بررسی پژوهش های سایر محققان

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

برای مقایسه این دو دوره به طور خلاصه می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

  • مدرک MBA معمولاً مورد استقبال افراد متخصص و حرفه‌ای در کسب و کارها قرار می‌گیرد که می‌خواهند درک بهتری از کسب و کار داشته باشند و تئوری‌های روز مربوط به صنعت و حرفه خود را فرا بگیرند.
  • مدرک DBA به متخصصان حال حاضر این اجازه را می‌دهد تا با افزایش دانش و استفاده از نظریه‌ها و روش‌های جدید، حرفه و کسب و کار خود را گسترش دهند.

 

DBA و MBA برای چه کسانی مفید هستند؟

اگرچه تفاوت بین این مدارک روشن شده است، اما هنوزهم باید به این درک رسید که هدف از این دو مدرک چیست و دقیقاً چه کسانی را هدف قرار داده است. مهم است تا متوجه شوید کدام یک از این دو یعنی DBA یا MBA برای شما مناسب است، چرا که ممکن است لازم باشد سراغ مدارک دیگری بروید.

 

MBA:

MBA معمولاً دانشجویانی را هدف قرار می‌دهد که در حال حاضر در حیطه بازرگانی و تجارت مشغول به کار هستند و یا دانشی در این زمینه دارند، اما می‌خواهند دانش و مهارت‌های خود را در این زمینه توسعه دهند. این رشته اغلب متخصصانی را هدف قرار می‌دهد که قصد دارند از چارچوب کارمندی خارج شده و کسب و کار خود را راه بیندازند و درهای جدیدی را به روی خود باز کنند. با این وجود این مدرک محدود به این افراد نشده و اغلب افرادی که در حال حاضر سابقه کار کافی در رزومه خود ندارند و قصد دارند تا رزومه خود را برای استخدام تقویت کنند، MBA را انتخاب می‌کنند.

این رشته برای کسانی که به دنبال کسب مهارت‌های مدیریتی یا واجد شرایط شدن برای سمت رهبری یک تیم و یا سازمان هستند، نیز ایده آل است. هزینه تحصیل در MBA بر اساس چندین فاکتور متغیر است، اما عمدتا مؤسسه و یا دانشگاه بیشترین تاثیر را در میزان شهریه دارد.

 

DBA:

به طور کلی، وقتی صحبت از تصمیم گیری بین DBA و MBA می‌شود، یادآوری این نکته مهم است که DBA عموما برای حرفه‌ای‌های کسب و کار است که می‌خواهند خود را خارج از حرفه موفق خود به چالش بکشند.

اغلب دانشجویان DBA قبلاً MBA خود را به پایان رسانده‌اند و آماده گام بعدی در تحصیل و حرفه خود هستند.

DBA بالاترین سطح مدرک در دنیای کسب و کار و است و در عین حال، فرصتی برای ایجاد دانش جدید و جدا شدن از دنیای دانشگاهی را نیز فراهم می‌کند. به همین ترتیب باید انتظار داشت که هزینه تحصیلی DBA در مقایسه با MBA بیشتر باشد. با اینکه هزینه‌ی تحصیلی DBA از MBA بیشتر است، اما به این معنی نیست که ارزش MBA کمتر از DBA باشد.

 

کدام‌ یک برای شما مناسب است؟

بسیاری از افراد بدون اینکه به جمع بندی درستی برسند، بین انتخاب DBA و MBA مانده‌اند و سعی می‌کنند عاقلانه تصمیم بگیرند که کدام‌یک برای آنها مناسب تراست. اکثر مردم به دنبال یک پاسخ صریح و شفاف هستند، می‌خواهند بشنوند که یکی از این دو مدرک بهتر از دیگری است، کدام یکی از آنها بیش از دیگری باعث پیشرفت آنها می‌شود و اینکه کدام مدرک و دوره ارزش پرداخت وقت و سرمایه را دارد. با این حال، هدف نهایی هر کدام از این مدارک متفاوت است و قرار نیست با یکدیگر برابر شوند. اما در نهایت این به خود افراد و به آنچه که امیدوارند با مدرک خود انجام دهند نیز، بستگی دارد.

در دوره‌های MBA، به دانشجویان آموزش داده می‌شود که چگونه مدیر بهتری باشیم؟، در حالی که در DBA، به دانشجویان نحوه انجام تحقیقات و پژوهشات بهتر درحیطه کسب و کار آموزش داده می‌شود. وقتی نوبت به انتخاب مناسب می‌رسد، باید علایق شخصی و اهداف شغلی خود را لحاظ کنیم. در این مورد هیچ چیز بهتر یا بدتری وجود ندارد و هیچ درست یا غلطی نیز وجود ندارد؛ اما ویژگی خاص این دو مدرک این است که با گرفتن هر دو مدرک می‌توانید درخواست حقوق بیشتری دهید و فرصت‌های شغلی وسوسه انگیز بیشتری نیز پیش روی خود داشته باشید.

 

آیا بدون مدرک MBA می‌توانید DBA بگیرید؟

معمولاً برای گذراندن دوره DBA، لازم است که دانش پذیران مدرکی در این زمینه مانند MBA و موارد مشابه داشته باشند. با این حال، پیش نیازهای دانشگاهی معمولا انعطاف پذیراند. بنابراین، ممکن است بدون داشتن مدرک MBA بتوانید تحصیل در دورهDBA  را آغاز کنید.

 

حقوق MBA در مقابل DBA

همان‌طور که در بالا اشاره شد، فارغ التحصیلان MBA و DBA معمولاً نقش‌های اجرایی و مدیریتی را به دست می‌آورند که میزان دستمزد و حقوق آنها بیشتر از حد متوسط است. هر دو مدرک درهای موفقیت را به روی شما باز می‌کند، اما با این حال ممکن است مسئولیت افراد با این دو مدرک با هم فرق داشته باشد.

 

بسیاری از افراد بدون اینکه به جمع بندی درستی برسند، بین انتخاب DBA و MBA مانده‌اند و سعی می‌کنند عاقلانه تصمیم بگیرند که کدام‌یک برای آنها مناسب تراست. اکثر مردم به دنبال یک پاسخ صریح و شفاف هستند، می‌خواهند بشنوند که یکی از این دو مدرک بهتر از دیگری است، کدام یکی از آنها بیش از دیگری باعث پیشرفت آنها می‌شود و اینکه کدام مدرک و دوره ارزش پرداخت وقت و سرمایه را دارد.

 

 

 

برای مشاوره و ثبت نام همین حالا تماس بگیرید